Skip to content ↓

Meet our Local Committee Members

Local Committee Members and Pecuniary Interest Register 2017-18

Jacqui Nelson - Local Committee Joint Chair, Trust appointed

 

Date of Appointment (Term of Office): 2017 (4 Years)
Date Appointment Ceased: N/A
Attendance Record 2016/17 : 8 of 8
Business or Pecuniary Interest: Director, Nelson Croom Ltd
Date Interest Acquired Ceased: April 2011
Business Interests of Close Family Members: None Declared
Gifts or Hospitality Received: None

Councillor David Cartwright, Local Committee Member, Trust appointed

 

Date of Appointment (Term of Office): 14th March 2018 (4 Years)
Date Appointment Ceased: N/A
Attendance Record 2016/17: 4 of 4
Business or Pecuniary Interest: 

Director, DKC Technologies Ltd, consultancy services consultancy

Director, Operational Assurance Ltd, (operational auditing of high risk services)

Director, Cartwright Brothers Vintners Ltd
Date Interest Acquired Ceased: 

March 2012 May 2015 Jan 2000

Business Interests of Close Family Members: Declared
Gifts or Hospitality Received: None

Tim Edwards, Local Committee Member, Trust appointed

 

Date of Appointment (Term of Office): 1st September 2015 (4 years)
Date Appointment Ceased: N/A
Attendance Record 2016/17: 3 of 4
Business or Pecuniary Interest: None declared
Date Interest Acquired Ceased: 
Business Interests of Close Family Members: None declared
Gifts or Hospitality Received: None

Bobbie Simpson, Local Committee Member, Co-opted Director

 

Date of Appointment (Term of Office): 1 September 2016 (4 Years)
Date Appointment Ceased: N/A
Attendance Record 2016/17: 6 of 8
Business or Pecuniary Interest: None Declared
Date Interest Acquired Ceased: N/A
Business Interests of Close Family Members: None Declared
Gifts or Hospitality Received: None

Julie Covill, Local Committee Member, Trust appointed

 

Date of Appointment (Term of Office): 17 October 2017 (4 Years)
Date Appointment Ceased: N/A
Attendance Record 2016/17: 4 of 4
Business or Pecuniary Interest:

Employed by Bobby Lane Consulting

Director, Global Bridging Plc / Director, HS Freehold Ltd / Treasurer, Friends of Chislehurst Recreation Ground / Treasurer, Moor House School PSA
Date Interest Acquired Ceased: October 2016 / April 2014 / April 2014 / February 2010 / September 2015
Business Interests of Close Family Members: None Declared
Gifts or Hospitality Received: None

Bernie Hawes, Local Committee Joint Chair, Trust appointed

 

Date of Appointment (Term of Office): 1st September 2015 (4 years)
Date Appointment Ceased: N/A
Attendance Record 2016/17: 4 of 4
Business or Pecuniary Interest: 

Trustee, Kench Hill Charity

Governor, Stormont House School, Hackney

Date Interest Acquired Ceased: 1995 / 1995
Business Interests of Close Family Members: None declared
Gifts or Hospitality Received: None

Deborah Oke, Local Committee Member Staff elected

 

Date of Appointment (Term of Office): March 2016 (4 years)
Date Appointment Ceased: N/A
Attendance Record 2016/17: 4 of 4
Business or Pecuniary Interest: None declared
Date Interest Acquired Ceased: 
Business Interests of Close Family Members: None declared
Gifts or Hospitality Received: None

Lee Garwood, Local Committee Member, Parent elected

 

Date of Appointment (Term of Office): 9th Dec 2016 (4 years)
Date Appointment Ceased: N/A
Attendance Record 2016/17: 2 of 2
Business or Pecuniary Interest:  Assistant Head Teacher, Farringtons School, Chislehurst
Date Interest Acquired Ceased: January 2017
Business Interests of Close Family Members: None declared
Gifts or Hospitality Received: None

Mandie Baylis, Local Committee Member Trust appointed

 

Date of Appointment (Term of Office): 22nd May 2017 (4 years)
Date Appointment Ceased: N/A
Attendance Record 2016/17:  1 of 1
Business or Pecuniary Interest:  Vice President, Bank of America Merrill Lynch Investment Banking
Date Interest Acquired Ceased: November 2016
Business Interests of Close Family Members: None declared
Gifts or Hospitality Received: None

Rev Catherine Shelley Local Committee Member, Trust Appointed

Date of Appointment (Term of Office): 5th February 2018 (4 years)
Date Appointment Ceased: N/A
Attendance Record 2016/17: N/A
Business or Pecuniary Interest: Chair of Edward the Confessor Mottingham PCC;  Chair of Local Committee at Mottingham Primary; Chair of St Mary Newington PF
Date Interest Acquired Ceased: November 2017, January 2018, November 2016
Business Interests of Close Family Members: Declared
Gifts or Hospitality Received: None

Accordion content

 

Former Governors

Emma O'Regan, Parent elected 

Date of Appointment (Term of Office): 18th May 2016 (4 years)
Date Appointment Ceased: 11th October 2017
Attendance Record 2016/17: 2 of 4
Business or Pecuniary Interest:  Director, Lansdowne Construction Ltd (property management)
Date Interest Acquired Ceased: April 2017
Business Interests of Close Family Members: Declared
Gifts or Hospitality Received: None